+420 723 589 330

info@kvetinyvital.cz

Dnes má svátek

3. 12. 2017

TIP Studia La Vital

Když se řekne vánoční dekorace, vybaví se mi adventní věnec a stromeček, možná nějaká ozdoba do okna. Co ještě si zákazníci pořizují domů?

Adventní věnec je klasika, skoro povinnost, řekla bych. Dávno však neplatí, že musí být nutně kulatý. V posledních letech tvoříme hodně podlouhlých, do tvaru čtverce nebo obdélníku. Zdobí se také okenní parapety, aranžujeme truhlíky u vchodů do domu. Hodně rodin také dodržuje tradici mít při štědrovečerní večeři na stole živou květinu. Dříve se to řešilo tak, že se na Barborku ostříhaly větvičky třešně, daly se do vázy a do Vánoc nakvetly. Teď jsou v oblibě spíš propracovanější vypichované dekorace. Ne příliš vysoké a mohutné, abyste na sebe při večeři viděli přes stůl, zároveň ale dostatečně trvanlivé, aby vám dělaly radost týden až deset dní. Nádherné jsou v zimě třeba hvězdníky, frézie, mimóza anebo anemonky, které stojí do dvaceti korun, a přesto udělají velkou parádu. Zákazníci si takovou dekoraci u nás zhruba dva týdny dopředu objednají a buď 23. prosince, nebo přímo na Štědrý den dopoledne vyzvednou. A nemusí jít vyloženě o dekorace, máme i klienty, kteří si objednají třeba třicet bílých tulipánů a jen tak volně je dají na Štědrý večer do vázy. To vypadá také velice dobře.

Zima je pro květiny, ať už řezané, nebo ty v květináči, velmi choulostivé období. Existuje nějaká rada, jak je ochránit před nastydnutím a následným úhynem?

Když kupujete květinu v květináči, tak jediná účinná rada je nechat si ji dobře zabalit. Už jen za těch pár metrů, než ji donesete z obchodu do auta, vám může nachladnout do té míry, že o ni za pár dní znenadání přijdete. Stejně jako na lidi, tak i na květiny negativně působí teplotní šoky způsobené přechody ze zimy do tepla, proto je dobré ji po přinesení z venku nechat pár hodin zabalenou v papíru, aby se aklimatizovala. Když kupujete řezané květiny, tak vždycky, když je doma vkládáte do vázy, nezapomeňte je znovu seříznout nebo sestříhnout nůžkami, a to platí v kteroukoli roční dobu. Řada lidí na to zapomíná, výrazně tak ale kytici prodloužíte život. Je to stejné, jako když se říznete do prstu - rána za chvíli sama zatáhne. My ale potřebujeme, aby řez zůstával čerstvý a květiny tak mohly z vody odebírat živiny. Když do vody přidáte výživu, můžete kytici nechat bez povšimnutí tři až čtyři dny. Pokud výživu nemáte, musíte každý den znovu seřezávat a měnit vodu ve váze.

Tip studia La Vital
Rádi byste si vánoční dekoraci sami vyrobili, ale z nějakého důvodu si netroufáte?

Studio La Vital nabízí během letošního adventu novou službu. Každou neděli můžete přijít a pod dohledem zkušených floristek si vlastnoručně vyrobit adventní věnec, svícínek či jakoukoli jinou vánoční dekoraci podle vlastního gusta a fantazie. „Vyberete si podložku, bodce, svíčky, ozdoby. Zkrátka cokoli, co se vám bude líbit a s naší pomocí si potom vytvoříte vlastní dílko. Rádi pomůžeme jak s výběrem barev a stylů, aby všechno ladilo, tak i se samotnou realizací,“ láká Lucie Vitíková do Studia La Vital v Areálu Albert vedle Palachových kolejí.

img_9587-small.JPG

Sdílejte tuto stránku s přáteli Facebook Napište